Vnímáš povolání ke kněžství? Samotná cesta do kněžského semináře vede právě přes Teologický konvikt. Přečti si základní informace o průběhu přijímacího řízení a výchozích předpokladech pro studium v propedeutickém ročníku (a následně kněžském semináři).
Obecné informace
Teologický konvikt je možno vnímat jako přípravný (nultý) ročník kněžského semináře. Ačkoliv se nejedná o stejné instituce, podává uchazeč přihlášku do kněžského semináře (v Praze či Olomouci) a pokud je přijat, nastupuje na roční formaci do Teologického konviktu.
Pokud mladý muž cítí povolání ke kněžství, je vhodné, aby si o tom promluvil například s farářem své farnosti či jiným knězem, který zájemce dobře zná. Pokud vážný zájem trvá, může se přistoupit k odeslání přihlášky (a dalších nezbytných dokumentů). O přihlášku do kněžského semináře žádá na biskupství většinou farář rodné farnosti. Nejzazší termín pro odeslání přihlášek na další akademický rok bývá každoročně konec března.
Přijímací řízení se mohou v jednotlivých diecézích mírně lišit, ale v obecné rovině čeká uchazeče pohovor s diecézním biskupem (může být přítomen také farář rodné farnosti, který žádal o přihlášku), následují psychologické testy a pohovor s psychologem a nakonec pohovory před přijímací komisí. Ta se většinou skládá z diecézního biskupa, představených kněžského semináře a Teologického konviktu, případně dalších osob.
Pokud uchazeč úspěšně projde přijímacím řízením, může být přijat ke studiu a formaci v Teologickém konviktu (rozhodnutí o ne/přijetí obdrží uchazeči většinou během letních měsíců).
Výchozí předpoklady:
- Přiměřená lidská a duchovní zralost
- Úplné ukončení nejméně středoškolského vzdělání s maturitou
- Pohovor s knězem (většinou farář domovské farnosti)
- Vyplnění a odeslání přihlášky a dalších dokumentů:
- Doklad o úspěšném složení maturitní zkoušky
- Nestrukturovaný (psaný) životopis
- Doklad o zdravotní způsobilosti
- Případně další dokumenty v závislosti na požadavcích jednotlivých biskupství/kněžských seminářů.
Přijímací řízení:
- Psychologické testy a pohovor s psychologem
- Přijímací pohovor před diecézní komisí
Zamyšlení nad duchovním povoláním
Zájemcům o duchovní povolání, ale i těm, kteří své povolání teprve hledají, mohou pomoci následující videa. Nad duchovním povolání se v nich zamýšlejí P. Vladimír Schmidt (spirituál olomouckého kněžského semináře) a P. Petr Vrbacký (bývalý spirituál Teologického konviktu).
Kontaktní osoby
Zájemce o kněžství by měl nejprve oslovit známého kněze (např. faráře v rodné farnosti). Farář rodné farnosti také nejčastěji žádá o přihlášku. Většina diecézí má určeného kněze pro pastoraci povolání, na které se lze také obrátit. Pro více informací o Teologickém konviktu je možné oslovit také ředitele P. Mgr. Jiřího Kupku (dále viz Kontakt).
KAM DÁL?
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Co je to Teologický konvikt? Kdo jej zřizuje, kde se nachází a k čemu slouží? Základní informace o účelu propedeutického (přípravného) ročníku.
PROGRAM A STUDIUM
Nahlédněte pod pokličku Teologického konviktu. Nejen pro zájemce o studium nabízíme základní informace o fungování zařízení, pravidelném programu a studiu.
HISTORIE
Teologický konvikt má od dob svého vzniku v roce 1990 bohatou a zajímavou historii. Původně sídlil v Litoměřicích, od roku 2002 se nachází v Olomouci.